DİJİTAL MERKEZ BANKASI PARASI
Kasım 25, 2019
YİNE İTHALAT ARTTI!
Aralık 11, 2019

ULUSAL BLOKZİNCİR ALTYAPISI

ULUSAL BLOKZİNCİR ALTYAPISI

Bu seferki köşe yazımda siz değerli okurlarıma Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ’ın, Türkiye’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisini paylaşmak amacıyla Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) Ankara’daki Sanayi ve Teknoloji Müzesi’nde gerçekleştirilen toplantıda yer alan strateji içindeki bir dikkatimi çeken hususa değinmek istedim.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2023 yılında Cumhuriyet’in 100’ncü yılındaki vizyonu, yol haritasını oluşturduğunu bu toplantıda belirtti. Peki nedir bu belirtilenler? Sanayi Bakanı, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi hakkında hedeflerine ulaşmak için 5 ana bileşen ve 23 alt politika ifadesinde bulundu. Bu 5 ana bileşen sırasıyla; Yüksek Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm ve Sanayi Hamlesi, Girişimcilik, Beşeri Sermaye başlıkları yer alıyor ve bunların altında da 23 alt politika görülmekte. Görsel 1 de başlıklar halinde görebilirsiniz. Ama benim asıl değinmek istediğim 5. Ve Son ana başlık olan Altyapı Bileşeni başlığının altında yer alan ‘’Ulusal Blokzincir Altyapısı’’ politikası olmakta.

Görsel 1.JPG

Peki Nedir Bu ‘’ULUSAL BLOKZİNCİR ALTYAPISI’’ Politikası?

Bu kısımla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi’nde Sayfa 80’de Bakanlık yarım sayfada olsa açıklayıcı bir tutum sergilemekte ve dünyanın blokzincir’e entegrasyonuna yer vermekte ülkemizde de nasıl bir entegre olacağını belirtmekte. Bakanlık bu kısımda Blokzincir’i, bitcoin ile açıklanmaya çalışılmakta ve merkezi otoritesi olmayan, tarafların birbirine güvenerek işlem yapabilmelerini sağlayan dağıtık bir altyapı olarak belgede yer aldığı görülmektedir. Bakanlık aracıları ortadan kaldıracak olan bu sistem hakkında Amerikan borsası olan NASDAQ ın girişimi olan blokzincir tabanlı üç farklı uygulamalara da isimce yer vermekte.

Bakanlık Ulusal bazda bir blokzincir altyapısının geliştirilmesi ve ağ oluşturulmasını teşvik edeceklerini ifade etmekte. Bakanlık somut olarak da bu teknoloji üzerinde kamu merkezli uygulamalardan olan tapu kayıt, diploma, gümrük uygulamaları gibi alanlarda blokzincir altyapılı tabana taşınabilirliği tespit edilebilecek olanları ‘Açık Kaynak Platformu’ inisiyatifi bünyesinde projelendirilebileceğini strateji belgesinde yer vermekte. Yine bakanlık bu kısımda Tedarik Zinciri, Bankacılık, Hukuki Takip Uygulamaları gibi modeller üzerinde blokzincir altyapısına aktarılarak pilot uygulama ve test ortamı, katılımcı kümesi oluşturulabileceğini strateji belgesinde yer verdiği görülmekte.

Son olarak bakanlılığın Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi’nde Geliştirilecek olan bu uygulamaların mevzuata uyumluluk testlerinin yapılması için düzenleyici kurul ile birlikte ‘’Sanal Mevzuat Test Alanı‘’ oluşturulması ve sertifikasyonunun yapılması sağlanarak gelişen girişimlerin yatırım almalarının önünün açılmasını da hedeflediği açıkça görülmekte.

Görsel 2.JPG

Bir önceki köşe yazımdan da hatırlayacağınız üzere (‘’DİJİTAL MERKEZ BANKASI PARASI’’ başlıklı yazım) Blokzincir tabanlı bir sistemin varlığından daha önce bahsettim. Bu sistemi ilk önce 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında Hedefler ve Politikalar başlığında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) farkında olduğunu ve bu alanda çalışacağını düşündürmüştü. Hatta ben köşe yazımın sonlarında bu denli bir gelişmeden haberdar olmaları ve geri kalmak istememeleri amacıyla yer vermelerinin bile olumlu bir gelişme olduğunu ifade etmiştim. Şimdi görünüyor ki bu Blokzincir sistemi ülkemizde yazılan değil uygulanabilen ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı katkıları ile güzel ülkem Türkiye gelişen bu teknolojiden rüzgarı arkasına alabilecek ve gelecekte dünyada söz sahibi olacağı görülmekte. 2023 Sanayi ve Teknoloji Strateji Belgesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için bakanlığın  www.sanayi.gov.tr/strateji2023 web adresine göz atabilirsiniz.

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurlarımın bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir