“COVİD-19 ’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!”

‘’COVID-19 ’SUZ SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ’’
Mart 31, 2020
Kapak Görseli.jpeg
“TÜKETİCİ GÜVENİNİ KAYBETMEKTE”
Eylül 4, 2020

“COVİD-19 ’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!”

Bir önceki köşe yazımda sizlere “COVID-19 ’SUZ SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ” manşetini atmıştım. Bu köşe yazımda ise TÜİK tarafından yayımlanan Haziran ayına ilişkin Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranına ve ülkemizde yaşanan son salgın olayı olan Covid-19 ’un bu verilere yansıyıp yansımadığına hususuna değineceğim.

İlk önce Finansal Yatırım Araç’ı neye denir? Ve Bu yatırım araçları nelerdir? Finansal Yatırım Aracı, yatırım araçları ile fiyat değişikliklerinden getiri sağlamak amacı ile birikimlerin değerlendirilmesinin sağlanmasıdır. Finansal Yatırım Araçları ise BIST 100, DİBS (Devlet İç Borçlanma Senetleri), Euro, Mevduat Faizi, Külçe Altın, Amerikan Doları dır.

Peki, son parametrelere göre bu finansal yatırım araçlarının reel getirileri ne oldu? TÜİK tarafından yayımlanan Haziran ayına ilişkin Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri verilerine baktığımızda Aylık, Üç Aylık, Altı Aylık ve Yıllık olarak reel getiri oranları hesaplanmaktadır.

Aylık olarak verilere baktığımızda BIST 100 endeksi en yüksek reel getiriyi sağladığı gözlenmekte. Yatırım araçlarına Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ve Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgenerek bakılmaktadır.

Görsel-1.JPG

GÖRSEL-1 Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Haziran 2020 (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni)

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %9,90, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %9,42 oranlarıyla BIST 100 endeksinde gerçekleşti. Yİ-ÜFE ye göre DIBS %1,59 ve Euro %0,72 oranında kazandırmasının yanında Mevduat Faizi %0,10, Külçe Altın %1,66 ve Amerikan Doları %2,58 oranında kaybettirdi. TÜFE ye göre DIBS %1,15 ve Euro %0,29 oranında kazandırmasının yanında Mevduat Faizi %0,53, Külçe Altın %2,09 ve Amerikan Doları %3,01 oranında kaybettirdi.

Üç Aylık olarak verilere baktığımızda Külçe Altın en yüksek reel getiriyi sağladığı gözlenmekte.

Görsel-2.JPG

GÖRSEL-2 Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Haziran 2020 (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni)

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %13,45, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %13,64 oranlarıyla en yüksek reel getiriyi Külçe Altında gerçekleşti. Yİ-ÜFE ye göre Mevduat Faizi %1,16, TÜFE ye göre ise %1,00 oranında kaybettirdi.

Altı Aylık olarak verilere baktığımızda Külçe Altın en yüksek reel getiriyi sağladığı gözlenmekte.

Görsel-3.JPG

GÖRSEL-3 Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Haziran 2020 (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni)

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %27,62, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %28,99 oranlarıyla en yüksek reel getiriyi Külçe Altında gerçekleşti. Yİ-ÜFE ye göre BIST 100 Endeksi %5,67, TÜFE ye göre ise %4,65 oranında en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık olarak verilere baktığımızda Külçe Altın en yüksek reel getiriyi sağladığı gözlenmekte.

Görsel-4.JPG

GÖRSEL-4 Finansal yatırım araçlarının reel getiri oranları, Haziran 2020 (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni)

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde %40,47, Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise %32,43 oranlarıyla en yüksek reel getiriyi Külçe Altında gerçekleşti. Yıllık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ye göre indirgendiğinde; yatırım araçlarından DIBS %26,40, Mevduat Faizi %14,53, BIST 100 Endeksi %12,30, Amerikan Doları %10,48 ve Euro %10,12 oranlarıyla kazandırdı. TÜFE ye göre ise indirgendiğinde DIBS %19,16, Mevduat Faizi %7,97, BIST 100 Endeksi %5,87, Amerikan Doları %4,16 ve Euro %3,81 oranında kazandırdı.

Finansal yatırım araçlarının reel getiri durumlarına baktığımızda Covid-19 pandemisi sürecinde bile Külçe Altın en çok yatırımcısına kazandıran oldu. Normalleşme sürecine girdiğimiz sürede ise BIST 100 Endeksi yatırımcısına kazandırdığı gözlendi ama genel bir gözlem yaptığımızda yıllık verilerdende anlaşılacağı üzer Altın ülkemizde değerini koruyan ve aynı zamanda reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Kısacası “COVİD-19’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!”

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurların bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir