“TÜKETİCİ GÜVENİNİ KAYBETMEKTE”

“COVİD-19 ’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!”
Temmuz 15, 2020
COVİD-19 PANDEMİSİ SÜRECİNDE TÜFE ÜZERİNE İNCELEME
Eylül 8, 2020

“TÜKETİCİ GÜVENİNİ KAYBETMEKTE”

Kapak Görseli.jpeg

’TÜKETİCİ GÜVENİNİ KAYBETMEKTE’’

Bir önceki köşe yazımda sizlere Finansal Yatırım Araçları Reel Getiri Oranları, Haziran 2020 verileri üzerinde birkaç hususa değinip “COVİD-19 ’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!” manşetini atmıştım. Bu köşe yazımda ise size TÜİK ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Tüketici Güven Endeksi üzerine birkaç hususa değineceğim.

Tüketici Güven Endeksi nedir? Tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama, tasarruf eğilimleri ölçülen bir endekstir.

Tüketici güven endeksi verilerini Temmuz 2020 ayına göre kıyasladığımızda %2,2 azalarak 59,6 olduğu gözlendi. Hanemin maddi durum beklenti endeksine göz attığımızda ise gelecek 12 aylık döneme ilişkin beklentisinde Temmuz ayında 80,6 iken, Ağustos ayında %3,5 oranında azalarak 77,8 oldu. Genel ekonomi durum beklentisine baktığımızda ise Ağustos ayında bir önceki aya göre %3,3 azalarak 79,5 olduğu gözlendi. Tasarruf etme ihtimalleri üzerindeki endekse bakıldığında ise Temmuz ayına göre Ağustos ayında %8,8 oranında artarak ile 21,7 oldu. İşsizlik beklentisi sizce nasıl şekillendi? Hemen söyleyeyim işsiz sayısı beklentisi 12 aylık döneme ilişkin işsiz sayısı beklentisi Ağustos ayında %2,5 oranında azalarak 59,5 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış Tüketici Güven Endeksi 2018-2019-Ağustos 2020 aylarına ilişkin grafikteki bilgilerden ayları tek tek görebilirsiniz.

Grafik 1

Grafik 1.JPG

Kaynak: TÜİK. (2020).Tüketici Güven Endeksi Ağustos 2020

Grafiğe bakacak olursak Ağustos 2018’de 68,2 olan değere 24 ay geçmesine rağmen daha yakalamamışız. Tüketici Güven Endeksinde 24 aydır yerimizi bile koruyamamışız.

Peki sizce bu artışlar/azalışlar ve grafik ne anlama gelmekte? İlk önce şunu bilmemizde fayda var. Tüketici Güven Endeksi 0-200 Aralığında değerler almakta. Bu endeks de 100 ‘den küçük bir değer alırsanız tüketici güveni için kötümser, 100’den büyük olması ise iyimser durumu göstermekte.2018-2019-Ağustos 2020 aralığındaki aylara baktığımızda maalesef 100 değerinin altında kaldığımızı gözlemleyebilmekteyiz. 2019 yılı 4.ayında yaşanan bir kırılma ile tüketici güveni endeksi azalış eğilimi ile devam etmiş ve en son olarak Nisan 2020 ‘de çok küçük bir artış görünmüştür. Ama o artışta kalıcı olmamış Ağustos 2020 ’de yine azalışa geçmiş. Umarım bu küçük azalış geçici olur ve en kısa sürede endeks 100’ün üzerinde gözlemlenebilir.

Diğer bir dikkatimi çeken husus ise Tasarruf etme ihtimali endeksinde artış oranı, Hanenin maddi durum beklentisinin azalışın gözlenmesi ve Genel ekonomik durum beklentisin inde de azalış olması hane halkını tasarruf etmeye yönlendirmiş ama maddi durumu olumsuz gözüken bir hanenin nasıl tasarruf yapabileceği ise şüpheli açıkçası.

Kısacası anlayacağımız, Tüketici Güveni ülkemizde Genel ekonomi beklentimiz, Hanenin maddi durum beklentisi açısından olumlu değil. Lakin Genel ekonominin ve Hane halkının maddi durum beklentisi olumsuzken tasarruf etme ihtimalinin artış göstermesi hatta üstüne üstelik işsizlik sayısı beklentisin inde azalması akılları kurcalayan bir karmaşa. Uzun lafın kısası “Tüketici Güvenini Kaybetmekte”.

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurların bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir