‘’COVID-19 ’SUZ SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ’’

ÜRETİCİ ÜRETMELİ Mİ?
Mart 16, 2020
“COVİD-19 ’DA DA ALTIN YATIRIMCIYA KAZANDIRIYOR!”
Temmuz 15, 2020

’COVID-19 ’SUZ SEKTÖREL GÜVEN ENDEKSİ’’

Bir önceki köşe yazımda sizlere “Üretici Üretmeli Mi?” manşetini atmıştım. Bu köşe yazımda ise TÜİK tarafından yayımlanan Mart ayına ilişkin Sektörel Güven Endekslerine ve ülkemizde yaşanan son salgın olayı olan Covid-19 ’un bu verilere yansıyıp yansımadığına hususuna değineceğim.

Sektörel Güven Endeksi nedir? Sektörel Güven Endeksleri nelerdir? Sektörlerin mevcut durumunu ve yakın gelecekteki beklentilerini ölçmeye yarayan bir endekstir. Sektörel güven endeksleri Tüik tarafından 3 ayrı başlığa bölünmüştür. Bu başlıklar Hizmet, Perakende ticaret, İnşaat sektörleridir.

Güven endeksine baktığımızda hizmet ve perakende ticaret sektörleri endeksleri düştüğü ve inşaat sektörü yükseldiği görülmekte. Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksine Mart ayında baktığımızda bir önceki aya göre, hizmet sektöründe %6,0 , perakende ticaret sektöründe %1,2 azaldığı ve inşaat sektöründe %3,7 arttığı görülmekte. Görsel ile de gözlenebilmektedir..

Görsel 1.JPG

Görsel: Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel güven endeksleri, Mart 2020 (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni)

Görsel-1 görülebilen sektörleri ayrıntılı incelersek;

Hizmet sektöründe güven ve eğilim endeksleri yer almaktadır. En çok dikkat çeken husus ise bir önceki aya bakarak gelecek üç aylık dönemdeki hizmetlere olana talep beklentisinin %7,6 azalarak 97,7 olması oldu.

Perakende ticaret sektöründe güven ve eğilim endekslerine göz attığımızda ise gelecek üç aylık dönemde iş hacminde beklenti %2,4 azalarak 102,5 olması dikkat çeken bir husus oldu.

İnşaat sektöründe güven ve eğilim endeksine baktığımızda ise faaliyetleri kısıtlayan faktörlerin verileri dikkat çekmekte. Bu faktörler finansman sorunları ve talep yetersizliği önde gelmekte. Finansman sorunları Şubat ayında %42,1 iken Mart ayında %42,0 ve Talep yetersizliği Şubat ayında %32,7 iken Mart ayında %31,1oldu.

Sektörel güven endekslerinde asıl önemli olan ve bilinmesi gereken değer aralığının ne olduğudur. Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değerler alır. Sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliği 100 ‘den büyük değer alması ile sağlanırken 100’den küçük olması da kötümserliği göstermekte. Mart ayında tek bir sektörde iyimser tablo görülmektedir oda Hizmet sektörü. Tabi dünyadaki gelişmeler ister istemez endeksi etkilemekte ama altını çizerek söylemem gerekirse ülkemizdeki Covid-19 salgını bu endeks deki değerlere etkisinin daha yansıdığını söylenemez. Önümüzdeki Nisan, Mayıs ve diğer aylarda Covid-19 salgının yansımalarını sektörel güven endekslerinde net görebileceğimiz kanaatindeyim. Kısacası Covid-19 Salgını yansımayan son sektörel güven endeksi verileri bu şekide. Salgın olmadan verilerimiz böyleyse gerisini siz yorumlayın değerli okurlarım. Zor günler yaşıyoruz ve yaşayacağız ama inanıyorum ki devletimizle birlikte bu günleri de atlatacağız. Sağlıcakla kalın.

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurların bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. (29 Mart 2020 tarihinde İlk Haber Gazetesinde yayınlanan yazım.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir