TROY 1.PNG
TÜRKİYE’NİN ÖDEME YÖNTEMİ (TROY) ÜZERİNE BİR İNCELEME
Ekim 24, 2019
ULUSAL BLOKZİNCİR ALTYAPISI
Aralık 5, 2019

DİJİTAL MERKEZ BANKASI PARASI

Bu köşe yazımda aslında siz değerli okurlarıma Tüik ve TCMB tarafından yayınlanan ve istatistiki verilere yer verebilir ve ülkemizin hatta ulusal basından yerel basına kadar hep aynı sorunu tartıştığımız TÜFE, ÜFE, Dış Ticaret Endeksler üzerine konuşabilirdim ama ben bu köşe yazımda 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programında ekonomi ile ilgili önemli bir gelişmeyi anlatmaya çalışacağım.

2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programın içinde ikinci bölümde ‘’2020 Yılı Programının Hedefleri Ve Politikaları’’ başlığının altında Mali Piyasalar ile ilgili kısımda uygulanacak Politika ve Tedbirlere baktığımızda 249.4 ve 249.5 numaralı tedbirler ülkeyi yönetenlerin dünyanın yeni ekonomik gidişatından biraz haberdar olduğunu göstermesi insanı sevindirici. Peki gelelim bu tedbirler neler? Neden bu tedbirler önemli? Ülkeyi yönetenler dünyanın yeni ekonomik gidişatı ile ilgili ne alakası var? Hepsinin şimdi cevaplandıracağım.

Dünyada bir blokzincir tabanlı ekonomidir gidiyor. İnsanlar tarafından merak edilen ve daha çok da bir değerli maden gibi vatandaşın cebinde kendi parası ile satın aldığı ve bunu beklettiği bir sistem günümüzde gelecek süreçteki dünyanın nereye ulaşacağını bizlere göstermekte. Tabi bu sadece bir örneği dünya şu anda bu blokzincir tabanlı sistemle parasını entegre ettiği gibi, günümüzde bazı ülkeler tapu kayıtlarını bile bu sistemle yapmak için çalışmalara başladı. Ülkemizi yönetenlerde 2008’de başlayan bu sistemsel gelişmeye daha yeni 2019 yılında fark edip. 2020 planında bir yer verdiler. Bizim gibi ülkeler için bu denli bir kararın yada politikanın planda yer alması bize yatırım yapan yabancı yatırımcı için mükemmel bir güven pompalamakta. Şimdi gelelim bu yıllık planda yer alan politika ve tedbirlere.

Tedbir 249.JPG

Görselde de görüldüğü üzere 249.4 numaralı tedbirde dünyada özelikle de Rusya tabanlı SWIFT in yerine Merkez bankaları ile uyumlu ve ticaret güvenliğini attırıcı hatta en önemli kelime burada ise hızlandırıcı bir SPFS kullanılmasına yönelik çalışmalar yapılıp işleme konulması.

Tedbir 249.5 ‘e gelecek olursak daha önce kısaca bahsettiğim Blokzincir den artık Türkiye’nin de bu alanda bir çalışma yapmasına ve bu alanda en yaygın, geçerli parasını entegre aşamasında yer alacağının işaretidir. 2020 yılında ülkemizin merkez bankası ve TÜBİTAK bir dijital merkez bankası parası çıkaracak ve bu çıkardığı parayı da bu yılda test çalışması yapacak. Ha şu da var. Şu anda bu planda yayınlanan bu kadar cümleden başka bir veri ve bilgide yok! Mesela bu dijital parayı TCMB ve TÜBİTAK ‘dan kimler yapacak?, Uzmanları kimler? Hiçbir bilgi mevcut değil ama zamanla belirir diye umuyorum.

Aslına bu Dijital Merkez Bankası Parası (Central Bank Digital Currency-CBDC) terimi 2018 Kasım ayında Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Ashraf Khan ve Kristel Poh ‘un ifadelerinde yer almaktaydı. Muhtemelen bizimkilerde buradan yola çıkarak bu çalışmaya dahil olmamız gerekir dediler.

Peki Dijital Merkez Bankası Paramız Olursa Nasıl Olur?

Eğer TCMB tarafında bu şekilde blokzincir tabanlı bir paramız olursa ülke vatandaşlarının hem mahremiyet duygusunu koruyacağı hem de ülke otoritesi tarafından paranın yasa dışı işlerde kullanılmasını engelleyeceği bir sistem olacak. Bu alanda çalışmaları ile bilinen insanların yaptığı açıklamalar neticesinde herkesin bir dijital cüzdanı olacak ve bu cüzdana yüklenen dijital merkez bankası parası ile işlemlerini yapabilecekler. Bu durum daha ilerleyen süreçte ülkelerin kendileri arasındaki ithalat ve ihracatta kullanılması düşünülmekte ki bu olursa kürsel para olan Dolar ve Onu yöneten FED dünyadaki hakimiyetini kaybetmesi ve Buda ABD zorbalığının sonunu getirmesi düşünülebilir.

Blokzincir tabanlı paranın normal bir bankada bulunan dijital paradan çok ama çok farkı var. Bu farkları bu alanda ki çalışmaları okuyarak bilgi edinebilirisiniz. Sözüm şu ki devleti yönetenler dünyadaki bir çok gelişmeden geri kaldılar. Bu denli bir blokzincir gelişmesinden geri kalmak istememeleri etkileyici bir çalışma. Bu yıllık raporda sadece yazı ile de kalabilir ama eğer kalmaz ve rapordaki gibi test çalışmaları başlar daha sonrasında ise uygulanırsa ülkemiz Türkiye bu yeni gelişmekte olan olayın rüzgarı yakalayarak gelecekteki dünyada söz sahibi olabilir.

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurların bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir