2019 ’DA EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİNDE SINIFTA KALDIK!

YİNE İTHALAT ARTTI!
Aralık 11, 2019
ÜRETİCİ ÜRETMELİ Mİ?
Mart 16, 2020

2019 ’DA EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİNDE SINIFTA KALDIK!

‘’2019 ’DA EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİNDE SINIFTA KALDIK!’’

2019 arkamızda bıraktığımız bu günlerde köşe yazımda siz değerli okurlarıma TÜİK ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Ekonomik Güven Endeksi, Aralık 2019 verileri üzerinde birkaç husus’a değineceğim.

2019 yılındaki mevcut güven durumunu gösteren ve bu duruma bakarak gelecek olan önümüzdeki döneme de bir fikir sahibi olabileceğimiz ekonomik güven endeksine göre verilere değinmekteyim.

Ekonomik Güven Endeksi nedir? Tüketici ve Üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerinin özetini gösteren bileşik endekstir.

Ekonomik güven endeksi verilerini Kasım ayına göre kıyasladığımızda %2.6 artarak 93.8 olduğu gözlendi. Peki bu artışın sebebi nedir? Bu artışın altında yatan kaynak ise Reel Kesim (İmalat Sanayi), Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinden gelen güven endeksleri olmakta. Bu verilerden gelen rakamlara bakılacak olursa; Reel Kesim güven endeksi 108,7 değerine, Hizmet sektörü güven endeksi 93,2 değerine, Perakende Ticaret sektörü güven endeksi 102,6 değerine ve İnşaat sektörü güven endeksi 68,9 değerine rastlanmakta.

Sizce Ekonomik Güven Endeksi verilerindeki artışın yorumlanması nasıl olmalı? Bu yorumlamayı yaparken değerli okurum Ekonomik Güven Endeksini oluşturan alt endeksler nasıl ağırlandırılmakta, alt endekslerden oluşan veriler bir ayı nasıl yansıtmakta olduğu bilinmesinin yanı sıra Ekonomik Güven Endeksinin ekonomik duruma ilişkin iyimser/kötümserliğini nasıl gözükmekte olduğunu bilmemiz daha doğru bir analiz için faydalı olacaktır.

Az önce bahsettiğim gibi bir haç hususu bilmek önemli. Ekonomik Güven Endeksinde alt endeksler bunlar Reel Kesim (İmalat Sanayi), Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat sektörlerinden gelen güven endeksleri olmakta. Bu endeksler her biri kendi sektörü içinde o sektörün normalleştirilmiş alt endekslerine eşit dağıtılarak uygulanmakta, güven endekslerine doğrudan uygulanmamaktadır ve bu endekslerde kullanılan alt endeksler her ayın ilk iki haftasında derlenen veriler kullanılarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Ekonomik Güven Endeksinin ekonomik duruma ilişkin iyimser/kötümserliği ise 100 baz puanla alakalıdır. Endeksin 100’den büyük olması genel ekonomik duruma ilişkin iyimserliği, 100’den küçük olması ise genel ekonomik duruma ilişkin kötümserliği ifade etmektedir.

Yani anlayacağınız okurum bu yayınlanan verilerde TÜİK ve T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından Ekonomik Güven Endeksi bu kadar ince eleme ve sık hesaplamasına rağmen 100 baz puanın altında kalmaktadır.

Aşağıdaki grafikten de göreceğiniz üzere Ekonomik Güven açısından 2019 yılı grafikteki trende görüleceği üzere artışta olsa da maalesef 100 baz puanın üzerine bir türlü çıkamamış ve 2019 yılı Türkiye’miz için kötümser bir tablo çizmiştir. Kısa sözün özü ‘’2019 Yılında Ekonomik Güven Endeksinde Sınıfta Kaldık’’.

Grafik 1.JPG

Grafik 1, (Kaynak: www.tuik.gov.tr Haber Bülteni. http://www.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=30952# (ET:31.12.2019))

Ekonomik gelişmelerden haberdar olmak için ben Ümit Güven AKÇAKAYA olarak burada en anlaşılır bir şekilde kaleme alarak siz değerli okurların bilgisine sunar ve takipte kalmanızı dilerim. Bir sonraki köşe yazımda görüşmek dileklerimle.Soru ve Görüşleriniz için bana guvenakcakaya@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz. (31 Aralık 2019 Tarihinde İlk Haber Gazetesinde Yayınlanan Yazım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir